Tuzla'da Konut Yatırımı Kazandırıyor

Gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin son yıllardaki tercihlerinden biri olan Tuzla’da konut fiyatları hızla artıyor.

İstanbul Anadolu yakasının değeri yükselen ilçelerinden biri olan Tuzla’da özellikle geçtiğimiz yıllarda hayata geçirilen marina ve ulaşım projeleri gibi gelişmeler konut metrekare fiyatlarını da etkiledi. Peki, Tuzla’da kiralık ve satılık konut fiyatları ne durumda? Bölgede ortalama konut satış fiyatı ne kadar? İşte İstanbul’un yeni yıldızı Tuzla’daki emlak fiyatlarındaki değişim…

Marina projesi bölgenin değerini artırdı

İstanbul’un sakin ilçelerinden biri olan Tuzla’da son yıllarda yaşanan gelişmelerden konut fiyatları da etkilendi. Tuzla’da 2015 yılında 1 milyar TL'lik yatırımla hayata geçirilen marina projesi bu bölgedeki prim değerinin de artmasını sağladı. Diğer yandan Marmaray’a entegre edilecek olan Kartal-Kurtköy-Tuzla-Gebze raylı sistem projesi bölgeyi tercih edilebilir bir hâle getirdi. Tuzla’daki marina ve ulaşım projelerinin yanı sıra uzun sahil şeridi, Aydos Ormanları ve Körfez Geçiş projesi gibi gelişmeler de bölgenin değerinin artmasını sağladı. Hızla değeri artan bölge, gayrimenkul yatırımcılarının da dikkatini çekti ve birçok markalı konut projesi hayata geçirildi. Son olarak TOKİ bu yıl içinde Tuzla’da 5 bin civarında konut üreteceğini açıkladı.

“Gittiğimiz bölgelere değer katıyoruz”

2008 yılında Kurtköy Viaport Asia’yı hayata geçiren Via Properties Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar, 2015 yılında Tuzla’da kapılarını açtığı Viaport Marina’nın ardından Tuzla’daki konut fiyatlarının artışını değerlendirdi. Viaport Asia ile yılda 35 milyona yakın ziyaretçi ağırladıklarını kaydeden Bayraktar, Marina projesinde de yıllık 25 milyon kişiye hizmet verdiklerini açıkladı. Sosyal yaşamı entegre perakendecilik konseptiyle birleştirdiklerini aktaran Bayraktar, “Gittiğimiz bölgeler bizimle beraber gelişiyor. Biz kentsel dönüşüm yapmıyoruz ama bölgeler kendi içinde dönüşüyor. Tuzla’daki emlak fiyatlarının artışı da normal. Daha da artmasını öngörüyoruz” dedi.