Hedefimiz Yapılmamışı Yapmak!

Türkiye’nin en büyük outlet alışveriş merkezlerinden biri olan Viaport Asia büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl 22 bin metrekarelik yeni etabıyla ziyaretçilerine 40’a yakın yeni marka sunan Viaport Asia, 2017 yılında toplam marka sayısını 217’ye yükseltti. Dünyanın en önemli markalarının ikinci mağazalarını açtığı Viaport’ta ziyaretçi sayısı aylık 2 milyonu geçiyor.

Markalar Sırada Bekliyor

Üstü açık mimarisi, Avrupa sokaklarını andıran alışveriş caddeleri, outlet konsepti ve lokasyonuyla  fark yaratan Viaport Asia Türkiye’nin en çok ziyaretçi çeken alışveriş merkezlerinden biri. Öyle ki aylık ortalaması 2 milyon kişiyi bulan Viaport, yılda ortalama 25 milyon insanın geldiği dev bir merkez. Durum böyle olunca büyük küçük tüm markalar kiralama yapıp, mağaza açabilmek için sırada bekler halde. Konu hakkında konuşan yatırımcı şirket Via Properties Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar, “ Viaport Asia’yı ilk hayata geçireceğimiz zaman bana buranın başarısız bir yatırım olacağını söyleyen çok insan oldu ama ben bunlara kulak asmadım ve bir hayalimi gerçekleştirdim. Şimdi geldiğimiz noktada görüyoruz ki, Viaport kendisini ve özellikle çevresini geliştirmiş ve Kurtköy’ü İstanbul’un en önemli yerleşim yeri haline getirmiş bir alışveriş ve yaşam merkezi haline geldi. Markalar kiralama yapabilmek için sıra bekliyor öyle ki, marka karması anlayışımız adına bazılarını kabul ederken bazı markaları bekletmek zorunda kalıyoruz” diye konuştu.

Viaport’ta ikinci mağazasını açan 5 marka var!

Markalar Viaport’ta öyle yüksek potansiyel görüyor ki bazı markalar ikinci mağazalarını açmış durumda. Bunların arasında yer alan Atasay, Çift Geyik Karaca, Mavi, Defacto ve LCW’de var. İkinci mağazalarını açan markalar aynı AVM’de hem kendi kendileriyle hem de rakipleriyle mücadele veriyor. Bunun yanında Mavi geçtiğimiz aylarda Türkiye genelindeki en yükse cirosunu Viaport Asia’daki mağazsında yaparken, Nike mağazası, markanın Ortadoğudaki tüm mağazalarını geçerek en yüksek ciroya ulaştı.

“Sepet doluluk oranı en yüksek AVM’lerden biriyiz!”

Sepet doluluk oranı olarak Türkiye’deki en yüksek orana sahip alışveriş merkezlerinden biri olduklarını söyleyen Coşkun Bayraktar bu durumu şöyle açıklıyor; “ Misafirlerimizin rahatı için her türlü ayrıntıyı titizlikle inceliyor ve ona göre hamleler yapıyoruz. Buraya alışverişe gelen bir aile sıkılmadan, eğlenerek alışverişini tamamlıyor. Çocuk eğlence parkında oynarken, anne baba göl kenarında yemek yiyip, kahvelerini içebiliyor. Avrupa caddelerini andıran sokaklarımızda mutlu insanlar gördükçe bizler de mutlu oluyoruz”. Outlet konseptinin önemine de vurgu yapan Bayraktar; “ Ayrıca outlet konseptine sıkı sıkı bağlıyız, markaların yüzde 70 outlet ürün bulundurma zorunluluğu var ve biz bunu denetliyoruz. Burada cebinde 20 lirası olan da alışveriş yapabiliyor, lüks segment ürün arayan da. Biz her ikisini de memnun etmeye ve ikisine de uygun ürünler bulundurmaya çalışıyoruz” diye konuştu.